Reflexní body pro lepší trávení

Kolik znáte tlačítek na telefonu? Kolik na počítači? Kolik na ovladači televizoru? A kolik znáte tlačítek na vlastním těle? Známe spoustu věcí kolem sebe, ale neznáme vlastní tělo… Pojďme se seznámit s tím, jak můžeme pracovat sami se sebou pomocí bodů!

BOD TS-4

Bod na dráze tlustého střeva číslo čtyři je mým druhým nejoblíbenějším bodem. Důvodem je úžasná rozmanitost jeho účinků a možností použití a samozřejmě také snadný způsob vyhledání a lehká dostupnost. Dokonce i když si s někým podáváte ruku, můžete mu lehce stisknout a stimulovat tento bod a vylepšit mu jeho zdraví! Tento bod naleznete tak, že stlačíte palec a ukazovák na ruce k sobě. Vzniklý svalový val mezi nimi označuje svým nejvyšším místem bod TS-4. Tlačte krouživým pohybem kolmo na kůži směrem proti záprstní kosti ukazováku. 

Masáží tohoto bodu získáte: Ne nadarmo je jeden z názvů tohoto bodu Velký vyměšovač! Pomáhá rozpohybovat střevní peristaltiku, zbavuje Váš organismus různých typů bolesti, je účinný když se chcete zbavit dotěrných negativních myšlenek, zvláště v kombinaci s čchi-kungem Pangu Shengong, jógou nebo meditací. Užitečný může být i při nachlazení. Lze ho použít k vyvolání a urychlení porodu.

Upozornění: Tento bod není vhodné používat u žen v období těhotentství. 

BOD TS-10

Další bod na dráze tlustého střeva má název šou san li – podobně jako cu san li tři míle na noze- tenhle je tři míle na ruce. Asi proto, že se jako ten na noze nalézá pod velkým kloubem a má tak obdivuhodné účinky. Jak ho nalézt? Když ohnete loket a dlaň směřuje k zemi, asi na šírku dvou palců od loketní rýhy směrem k zápěstí objevíte na vrchní straně předloktí v jeho středu citlivé místo – jako byste brnkali na napjatý provázek pod kůží. Tak to je ono.

Masáží tohoto bodu získáte: masáž tohoto bodu je výborným prostředkem při revmatických obtížích a ochrnutích stejně tak, jako při svalových atrofiích celé paže, ale i při zánětech dutin a bolestech zubů,. U žen se používá jako prevence a pomoc při zánětech mléčných žláz. Posiluje tělo při chřipkových stavech, pomáhá při roztroušené skleróze-posiluje proudění energie v celé paži.

Ale můj tip je – zácpa!!! Právě, když sedíte na toaletě s plnými střevy a – nic! Jak na to? Najděte bod a vyšlete do něho energii. Stiskněte tak silně, jak je to pro vás snesitelné a povolte. Stlačujte minimálně 2-5minut, aby efekt byl dostatečný-někdy však už po minutě ucítíte nebo uslyšíte změny pohybu ve střevech – jste na správné cestě! Pokud vás bod na předloktí už nepříjemně bolí – vyměňte paže! Po vyprázdnění střev se většinou citlivost tohoto bodu výrazně snižuje.

Tip: pokud máte pravidelné obtíže s vyměšováním, pořiďte si „kadící“ stoličku, aby Vaše kolena byla na toaletě nad Vašimi kyčlemi. Při vyměšování nikdy netlačte příiš silně břichem, abyste si nezpůsobili hemeroidy nebo nepoškodili svaly pánevního dna – raději relaxujte břišní svaly a svaly pánve a proveďte masáž břicha dlaní po směru trávení – tj.z prava do leva krouživými pohyby po směru chodu hodinových ručiček. Pokud nejste těhotné, přidejte i bod TS-4.