Novoroční diety

Méně a zdravě jíst, tedy začít držet dietu, je nejčastější novoroční předsevzetí. Co je to ale vlastně dieta? Je to řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle, svým způsobem omezení se. V poslední době je mnoho různých „dietních směrů“. Často ale zapomínáme, že každý z nás je originál a nemůžeme očekávat, že to, co funguje vašemu kamarádovi, bude fungovat i vám. 


Keto dieta není vhodná pro nemocné cukrovkou, ledvinami nebo pro ty, kteří mají potíže se srdcem. Častým problémem je také jojo efekt po jejím ukončení. Low carb dieta je trochu méně přísná Keto dieta, pouze přijímáte o něco více sacharidů. Paleo dietě se někdy říká „dieta doby kamenné“ – v tomto období člověk neznal zemědělství a živil se tedy lovem a sběrem. Podle některých může vést k nedostatečnému příjmu minerálů, zejména vápníku. 


Co všechno sníte za jeden den?

Pokud chcete opravdu zhubnout, je dobré se nejprve zamyslet nad tím, jak se stravujete. Zkuste si tři dny psát všechno jídlo, které za den sníte. Snadno tak přijdete na to, že například přijímáte mnohem více tuků a cukrů, než je nutné. Je užitečné porovnat si množství kalorií přijatých ve stravě s kaloriemi, které spálíte fyzickou aktivitou během dne. 


Očista je základ

Já osobně držím pravidelně půsty – celý den nejím a piju jen vodu. Tělo se krásně vyčistí. Během takového dne je lepší zvolit klidnější režim a odpočívat. Pokud je pro vás představa celého dne bez jídla nereálná, zkuste třeba půl den. Mírnější variantou jsou ovocné a zeleninové šťávy. Uvidíte sami, jak skvěle se budete ve svém těle cítit. Takové půsty je ideální držet jednou za dva týdny, za měsíc, popřípadě alespoň jednou za čtvrt roku. 


Mystické cvičení Pangu Shengong

Nadváha nebo jakákoliv nespokojenost s fyzickým tělem je většinou odrazem vaší vnitřní disbalance. To, co si nosíme uvnitř, vyzařujeme i navenek. Pro mě je ideální spojení psychického a fyzického tréninku Pangu Shengong čchi-kung. Čínské cvičení spojující dvacetiminutovou sestavu krouživých pohybů rukama a dechových cvičení vám přinese větší pohodu, lepší regeneraci po sportovních výkonech a rychlou detoxikaci organismu. Já sám Pangu Shengong cvičím přes 20 let, takže za to ručím. :-)